Kadavra Uygulamalı Kursların Sonu mu?

Koronavirüs salgını sebebiyle, ABD’deki doku bankaları, bağış kabulünü durdurmuş bulunuyor. Bunun sonucu olarak da, dünya genelindeki tıp fakültelerinin ve eğitim kurumlarının taleplerine cevap vermiyorlar. Sözkonusu durumun, pandeminin hafiflemesi, hatta tamamen sona ermesi durumunda bile bir süre devam edeceği ifade ediliyor. Çünkü yapılan çalışmalar, koronavirüs ailesinin 4 derecede 72 saat, derin dondurucuda (-20) ise 2 yıl hayatta kalabildiğini gösteriyor.05.04.2020

BÜLENT MANAV
Diş Hekimi / VESTA & VYG Yönetim Kurulu Başkanı


Kovid-19 salgını, dünyadaki mevcut işleyiş üzerinde derin izler bırakacağa benziyor. Birçok sektör şimdiden dönüşmeye ve Kovid-19 sonrası döneme hazırlık yapmaya başladı bile. Çünkü hayat tarzımızdan tatil anlayışımıza, iş yapma metotlarımızdan gündelik alışkanlıklarımıza kadar köklü bir değişim geçirdiğimiz aşikâr.

Birçok meslektaşımızın bildiği gibi, VESTA Akademi olarak, on yılı aşkın bir süredir diş hekimliğinde kadavra uygulamalı kurslar düzenlemekteyiz. Başlangıçta sadece Viyana Tıp Üniversitesi’nde yaptığımız eğitimleri, Türkiye Hükümeti’nin, kadavra ithalatının önünü açmasının ardından, İstanbul’da da düzenlemeye başladık. Bu sayede, sadece Türkiye’den meslektaşlarımız değil, Romanya’dan Vietnam’a, Irak’tan Honduras’a kadar dünyanın dört bir tarafından diş hekimleri VESTA eğitimleri için İstanbul’a gelmeye başladı.

Eğitimlerde kullanılan taze dondurulmuş (fresh frozen) kadavralar, büyük çoğunlukla, ABD’deki akredite doku bakanlarından geliyor. Beden bağışı kabul eden bu doku bankaları, gerekli testler ve belirli etik kurallar çerçevesinde bu kadavraları başka ülkelere gönderiyor. Türkiye’de ise, Devletin izin verdiği aracılar tarafından belli kriterler içinde ithal edilip, tıp fakültelerinin anatomi laboratuvarlarında saklanıyor. 

Koronavirüs salgını sebebiyle, ABD’deki doku bankaları, bağış kabulünü durdurmuş bulunuyor. Gerek bunun sonucu olarak, gerekse hava taşımacılığındaki aksamalar yüzünden, dünya genelindeki tıp fakültelerinin ve eğitim kurumlarının taleplerine cevap vermiyorlar. Sözkonusu durumun, pandeminin hafiflemesi, hatta tamamen sona ermesi durumunda bile bir süre devam edeceği ifade ediliyor. Çünkü yapılan çalışmalar, koronavirüs ailesinin 4 derecede 72 saat, derin dondurucuda (-20) ise 2 yıl hayatta kalabildiğini gösteriyor. 

Bundan dolayı, TC Sağlık Bakanlığı’nın, taze dondurulmuş kadavra ithalatını belirli bir süre için yasaklaması bile gündeme gelebilir. 


PEKİ VESTA KURSLARI NE OLACAK?

Yazıyı okuyan herkesin aklına gelen sorunun cevabını kısaca yazayım. Biz VESTA Akademi olarak, bir yıla ait kurs takvimimizi bir önceki yılın Temmuz-Ağustos aylarında hazırlarız. Yani 2020 kurs takvimimizi de, 2019’un Ağustos ayı itibariyle hazırlamıştık. 

Tahmini kadavra kullanım adedimize göre de Aralık 2019 tarihinde gerekli ithalatı yaparak, birlikte çalıştığımız anatomi laboratuarlarındaki saklama bölümlerine yerleştirmiştik. Yani bu virüs salgını ortaya çıkmazdan önce vefaat etmiş insanların kadavraları.

Planlı eğitimlerimiz için sakladığımız sözkonusu kadavralara, bu süreçte kadavra ithal edemeyen tıp fakültelerinden yoğun talepler gelse de, biz VESTA Eğitim Takvimi’ne sadık kalmakta kararlıyız ve 2020 için planladığımız kurslarımızı gerçekleştireceğiz. Ama büyük ihtimalle 2021 yılında ve belki 2022 yılında da, kadavra uygulamalı kurslarımız olamayacak.

Yani, bu yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarında yapacağımız Kadavra Uygulamalı İmplantoloji Kurslarımız, implantolojiyi kadavrada uygulayarak öğrenmek isteyen meslektaşlarımız açısından bir nevi “son fırsat” olacak. 


VESTA 2020 EĞİTİM TAKVİMİNDEKİ KADAVRA UYGULAMALI KURSLAR

İmplantoloji Temel Eğitimi
Türkçe, 4-6 Eylül 2020, İstanbul
Kontenjan Dolu

İleri Seviye İmplantoloji Eğitimi
Türkçe, 4-6 Eylül 2020, İstanbul
Kontenjan Dolu

Masterclass of Biological Bone Augmentation
Türkçe-İngilizce, 11-14 Haziran 2020, İstanbul (Dr. Şerif Küçük - Bone Factory işbirliğiyle yapılan bu kursun tarihi ertelenebilir)
Müsait Koltuklar Mevcut

Advanced Implantology and Surgery Course
İngilizce, 17-20 Eylül 2020, İstanbul
Kapalı Grup 

Dental Kemik Cerrahisinde İleri Teknikler
Türkçe, 17-18 Ekim 2020, İstanbul
Kursta 10 Kişilik Yer Mevcut

İmplantoloji Temel Eğitimi
Türkçe, 6-8 Kasım 2020, İstanbul
Kursta 12 Kişilik Yer Mevcut

İleri Seviye İmplantoloji Eğitimi
Türkçe, 6-8 Kasım 2020, İstanbul
Kursta 5 Kişilik Yer Mevcut

Soft and Hard Tissue Management in Dental Implant Surgery
İngilizce, 13-14 Kasım 2020, İstanbul
Kontenjan Dolu

Çene-Yüz İskeletine Ekstraoral Yaklaşımlar Kursu
Türkçe-İngilizce, 12-13 Aralık 2020, Viyana
Kursta 9 Kişilik Yer Mevcut
 

Bunlar da ilginizi çekebilir

TAZE KADAVRADA CERRAHI KURSLARI

VESTA, uzun yıllardan bu yana, taze insan kadavraları üzerinde temel ve ileri cerrahi kursları düzenlemektedir. Bu eşsiz deneyim, sizi mesleğinizde bir seviye daha yükseltecektir.

Devamını Oku

İHTİYACINIZ OLAN EĞİTİM BURADA

Türkiye’nin dişhekimliği konusunda mezuniyet sonrası eğitim lideri VESTA’ya hoş geldiniz. Lütfen sitemizi gezip dolaşın. İlgi duyduğunuz eğitimlerden birini seçebilir, daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim burada yok mu? O zaman bizim size ihtiyacımız var, lütfen bizi arayın.

Devamını Oku

Bugünlerin kıymetini bilin, güzelce dinlenin; çünkü diş hekimlerini ve dental sektörü çok yoğun günler bekliyor

Elbette bu kayıtsız şartsız bir iyimserlik değil. Sadece yaptığımız farklı projeksiyonların, gelecek senaryolarının gayet olumlu yönde seyrettiğini görüyoruz. Bu da bizi umutlandırıyor. Yeter ki, dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlamasın.

Devamını Oku

DrVesta YouTube Kanalı Yayında

Otuz yılı aşkın süredir diş hekimlerine yönelik yayıncılık yapan Vestiyer Yayın Grubu, bu alandaki tecrübesini yeni bir platforma,  YouTube.com/DrVesta kanalına taşıyor. Kanalın ilk 1000 abonesi arasından yapılacak çekiliş ile 10 diş hekimi, 650 TL değerindeki VYG Fulpaket hediyesi kazanacak.

Devamını Oku

Zucchelli ile İngiltere’de Yumuşak Doku Yönetimi Sertifika Programı

Periodontoloji ve implantoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerinden olan Prof Dr Giovanni Zucchelli ile İngiltere’de “New Clinical Philosophy in Soft Tissue Surgical Management” sertifika programı

Devamını Oku

VESTA & VYG Duyurularına Abone Olun

VESTA & VYG duyurularına abone olun; kurs, seminer, fuar ve benzeri etkinlikleri ilk siz duyun.

Devamını Oku