İngiltere'de Diş Hekimi Olarak Çalışmak İsteyenler İçin Avantajlı Bir Program
Belki de size İngiltere’de çalışmanın yolunu açacak olan bursluluk sınavı ve Advanced General Dental Practice master programı hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. 


16.06.2023

BURSLULUK SINAVINI KAÇIRMAYIN: SON GÜN 20 HAZİRAN 2023

Belki de size İngiltere’de çalışmanın yolunu açacak olan bursluluk sınavı ve Advanced General Dental Practice master programı hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. 

İngiltere’de çalışmak isteyen diş hekimlerinin geçmesi gereken Overseas Registration Exam (ORE) sınavlarına sizi hazırlayan çok güzel bir program var: MSc in Advanced General Dental Practice (AGDP).

Master seviyesinde fultime bir eğitim olan AGDP, Birmingham’da bulunan College of Medicine & Dentistry tarafından veriliyor. Programın en önemli avantajlarından bazıları şunlar:

 • ORE sınavlarına pratik ve teorik olarak güçlü bir şekilde hazırlıyor
 • Master (Level 7) seviyesinde fultime bir eğitim olduğu için, size ve ailenize 3 yıllık bir oturum vizesi imkanı sunuyor
 • Master programına kayıt olmadan önce, online bir sınava girerek %30-%100 arasında burs kazanma fırsatınız var
 • COMD, öğrenim süreniz boyunca sizin “dental nurse” eğitimine de kaydınızı yapıyor. Bu sayede dilerseniz öğrenim süreniz boyunca dental nurse olarak çalışabiliyorsunuz. Hem bir parça bütçenize katkı sağlıyor, hem de UK’deki klinik ortamını deneyimlemeniz için bir fırsat sunuyor.
 • Master bitince ORE sınavlarına giriyorsunuz.
 • Sınavları geçtiğiniz takdirde; size burs veren firma işe alım garantisi veriyor. Tabii ki siz de 3 yıl veya daha fazla bir süre için (elbette rayiç diş hekimi ücretleri üzerinden) o firmada çalışma garantisi veriyorsunuz.
 • Firma sizin sponsorship işlemlerinizi de üstleniyor.

Yol haritası ve bursluluk sınav başvurusu için bu linki izleyebilirsiniz:


HÜKÜMET, 3 YIL OLAN SÜREYİ DÜŞÜRÜYOR VE AİLE GETİRMENİN ÖNÜNÜ KAPATIYOR

Yukarıda bahsedildiği üzre, UK’de fulltime bir master programına kayıt olduğunuzda, siz ve aileniz için minimum 3 yıllık oturumun kapıları açılıyor. Sistem, öğrenim süresi +2 yıl olarak işliyordu 

Ancak bunun kapsamı daraltılıyor ve büyük ihtimalle yılbaşından itibaren artık ailenizi getiremeyeceksiniz ve master yapan kişi için de bu süre, öğrenim süresi +6ay olarak kısalacak. 

Yani bu tarz bir program düşünüyorsanız, vizenizi yılbaşından önce almanız gerekiyor ki 3 yıl vize imkanından ve aile getirme avantajından yararlanabilesiniz. 


SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

College of Medicine & Dentistry’ye ait “Advanced General Dental Practice (AGDP)” master programı hakkında daha önce bilgiler paylaşılmıştı. Daha önceki dönemlerde kayıt olan Türk dişhekimleri de mevcut.

AGDP master programının ilk öğrencileri Eylül 2021'de başladı. Program, İngiltere’ye gelip çalışmak isteyen yabancı diş hekimleri tarafından büyük rağbet gördü. Ve master fiyatı £18,000'den £22,000’e, sonra da £25,950'ye kadar çıktı. Şu anki fiyatı ise £37,500.

Ama bu noktada iyi bir haber olarak, College of Medicine & Dentistry dişhekimliği klinik zincirleriyle önemli anlaşmalar yaptı ve %30'dan başlayan çeşitli bursluluk oranları belirlendi.

Kısaca şöyle

 • Aşağıdaki linkten başvuru yapıyorsunuz
 • 20 Haziran 2023 UK saatiyle 23:59’a kadar açık olacak online sınava giriyorsunuz (sınav ücreti £20).
 • Başarı seviyesine göre 150 kişi seçiliyor ve bunlar otomatik olarak %30 burs kazanmış oluyor
 • Daha yüksek burs imkanı için ise yüzyüze sınav olacak. Yüzyüze sınavın yapılacağı yerler ise: Birmingham (İngiltere), İstanbul (Türkiye), Dubai (BAE) ve Kerala (Hindistan).

Sistem kabaca şöyle işliyor:

 • COMD ile anlaşmalı olan klinikler veya klinik zincirleri, sizin ücretinizin %30 veya daha fazla bir bölümünü üstleniyor (yani siz £26,250 veya daha az bir rakam ödüyorsunuz)
 • Okulda okurken dilerseniz “dental nurse” olarak çalışabiliyorsunuz
 • 2023 zarfında kayıt olduğunuz taktirde, eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı da birlikte getirebiliyorsunuz.
 • Master bitiminden itibaren devlet size ve ailenize 2 yıl daha oturum hakkı tanıyor (sonrasında çalışmaya başlayacağınız için bu süre uzuyor zaten. 5-6 yıl sonra da daimi oturum alıp vatandaşlığa başvurma hakkınız var)
 • Okul, master boyunca sizi ORE sınavlarına hazırlıyor
 • Sonra ORE sınavlarına giriyorsunuz
 • Geçtiğiniz takdirde; size burs veren firma sizi işe alım garantisi veriyor. Tabii ki siz de 3 yıl veya daha fazla bir süre için (elbette rayiç diş hekimi ücretleri üzerinden) o firmada çalışma garantisi veriyorsunuz
 • Firma sizin sponsorship işlemlerinizi üstleniyor..
 • ve daha pek çok avantaj...

İlgilenen dişhekimleri yol haritası ve bursluluk sınav başvurusu için aşağıdaki linki izleyebilir:
https://comd.org.uk/landing/msc-in-advanced-general-dental-practice-with-scholarship-programme

Bunlar da ilginizi çekebilir

İHTİYACINIZ OLAN EĞİTİM BURADA

Türkiye’nin dişhekimliği konusunda mezuniyet sonrası eğitim lideri VESTA’ya hoş geldiniz. Lütfen sitemizi gezip dolaşın. İlgi duyduğunuz eğitimlerden birini seçebilir, daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan eğitim burada yok mu? O zaman bizim size ihtiyacımız var, lütfen bizi arayın.

Devamını Oku

İngiltere’ye Yerleşmek İsteyen Doktor ve Diş Hekimleri İçin Self Sponsorship Vize İmkanı

İngiltere’ye taşınmak, mesleğini burada sürdürmek, çocuklarının Birleşik Krallık’ta eğitim almasını sağlamak isteyen tıp doktoru ve diş hekimleri için hazırlamış olduğumuz yol haritasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Devamını Oku

TAZE KADAVRADA CERRAHI KURSLARI

VESTA, uzun yıllardan bu yana, taze insan kadavraları üzerinde temel ve ileri cerrahi kursları düzenlemektedir. Bu eşsiz deneyim, sizi mesleğinizde bir seviye daha yükseltecektir.

Devamını Oku

DrVesta YouTube Kanalı Yayında

Otuz yılı aşkın süredir diş hekimlerine yönelik yayıncılık yapan Vestiyer Yayın Grubu, bu alandaki tecrübesini yeni bir platforma,  YouTube.com/DrVesta kanalına taşıyor. Kanalın ilk 1000 abonesi arasından yapılacak çekiliş ile 10 diş hekimi, 650 TL değerindeki VYG Fulpaket hediyesi kazanacak.

Devamını Oku

Bugünlerin kıymetini bilin, güzelce dinlenin; çünkü diş hekimlerini ve dental sektörü çok yoğun günler bekliyor

Elbette bu kayıtsız şartsız bir iyimserlik değil. Sadece yaptığımız farklı projeksiyonların, gelecek senaryolarının gayet olumlu yönde seyrettiğini görüyoruz. Bu da bizi umutlandırıyor. Yeter ki, dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlamasın.

Devamını Oku

VESTA & VYG Duyurularına Abone Olun

VESTA & VYG duyurularına abone olun; kurs, seminer, fuar ve benzeri etkinlikleri ilk siz duyun.

Devamını Oku